piątek, 22 kwietnia 2016

Prawie nic tak nie uwydatni projektu trawnika bądź rabaty jak małe żywe plot.

Niezmiernie duże, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby przesłania sąsiadujące domy oraz ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy zęby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie postawne a jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego albo klonu. Pamiętajmy także, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie dosyć trudne.

Nic tak nie podkreśli linii trawy lub rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe czasami nie mogą dobrze wzrastać w określonych miejscach, małe krzewy umieją utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez osłonią gołe place ziemi. Estetycznie przycięty niewielki żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niskie względnie rosłe roślinne ogrodzenia wolno uzyskać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy często są znacznie droższe niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Zwykle szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, ale jego klasę Cis jest dozwolone odłożyć bez pomocy.Powinien się prędko rósł zaś zachowa filarowy zarys.

Jeśli wasz zakątek jest bardzo ciemny, powinno się aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego spośród cienioznośnych modelów maja kategorii o złotawych bądź różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu sugestywnego w słońcu, niemniej jednak nawet w chłodu listowie pozostają dość jasne, niejako oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz