środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy balustrady z plastyku na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na sztacheta PVC na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wtedy różne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można również ciąć na sześciany o równych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachety plastikowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na balustrady z PCV na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz sztachety PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet unosi się z kamieni różnego układu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o niesymetrycznych kształtach, trzeba je trafnie zestawiać tzn. tak, by forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, by kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz